کاتالیزور پروژه کاردانو و اهمیت آن

زنجیره اثبات سهام کاردانو همواره نشان داده! که به دنبال گسترش نوآوری و توسعه اکوسیستم خود بوده است. در این راستا کاردانو ادعا می‌کند که پروژه کاتالیزور آن یکی از بزرگترین نوآوری‌های غیرمتمرکز جهان است. تمامی خدمات و راه‌حل‌های توسعه‌دهندگان کاتالیزور کاردانو! در وب سایت کاتالیست پروژه لیست می شود. برای اینکه بدانید کاتالیزور کاردانو  چیست و چه راهکارهایی را ارائه می‌دهد؟ چگونه می‌توانیم در پروژه کاتالیزور کاردانو شرکت کنیم؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

کاتالیزور پروژه کاردانو چیست؟

در واقع کاتالیزور کاردانو (cardano project catalyst) یک پلتفرم تامین مالی غیرمتمرکز برای بلاکچین کاردانو است. این کاتالیزور هر چند ماه یکبار دوره‌های تامین مالی برگزار کرده و مقدار مشخصی کاردانو (ADA) به ایده‌های مختلف تخصیص می‌دهد. از زمان شروع هر صندوق تامین مالی، کاربران سه هفته فرصت دارند. تا ایده‌ها و راه‌حل‌های خود را برای چالش‌های تعیین شده ارائه دهند. پیشنهادها با رأی‌گیری جامعه کاربران انتخاب می شود. و بودجه به اجرای پروژه‌های منتخب اختصاص داده می شود.

کل بودجه مورد نیاز برای تامین مالی هر دوره! از سرمایه‌های قفل شده در کاردانو تامین می‌شود. کاتالیزور کاردانو تا به امروز! ۹ فاز صندوق سرمایه‌گذاری اجرا کرده است. و هم اکنون دور دهم در حال اجراست. در دور دهم و با شروع Project Catalyst Fund 10، همه پیشنهادها باید بودجه خود را در قالب ارز دیجیتال ADA درخواست کنند و همزمان نوسانات احتمالی قیمت را نیز در نظر بگیرند. لازم به ذکرمی باشد! در نه دوره قبلی صندوق، بیش از ۴۷۷۰ پیشنهاد به رای گذاشته شد. و جامعه کاربران، ۱.۷۴ میلیون رای به صندوق واریز کردند. از بین این تعداد، ۱۲۶۵ پیشنهاد به تصویب جامعه کاردانو رسید. و معادل ۶۴ میلیون دلار ADA برای بودجه آنها اختصاص داده شد.

نحوه کار صندوق کاتالیزور کاردانو

شما در چهار سطح می‌توانید در کاتالیزور کاردانو شرکت کنید:

 • پیشنهاد دهنده: افراد یا تیم‌هایی هستند که برای هر صندوق کاتالیست پروژه کاردانو ایده‌ها و پیشنهادات خود را ارائه می‌کنند. برای ارائه پروپوزال خود ابتدا باید در Cardano IdeaScale یک حساب کاربری ایجاد کنید.
 • ارزیاب: شما می‌توانید ایده‌های دیگر کاربران را بررسی‌ کرده، نظرات خود را ارسال کنید و حتی راهنما و توضیحاتی برای پیشنهاد دهندگان ارائه دهید.
 • رای دهنده: برای آنکه به پروژه‌های مورد نظرتان رای دهید باید اپلیکیشن رای‌گیری کاتالیزور کاردانو را از اپل استور یا گوگل پلی استور دانلود کنید.
 • اجرا کننده: به کسانی گفته می‌شود که پیشنهادات مالی را به پروژه‌های واقعی تبدیل می کنند.

همه صندوق‌ها در پلتفرم کاتالیزور کاردانو از ساختار یکسانی پیروی می‌کند که شامل مراحل زیر است:

۱. ارائه ایده

ارسال ایده به مدت سه هفته باز است و در طی آن پیشنهاد دهندگان می‌توانند پیش‌نویس ایده خود را به IdeaScale ارسال کنند. پس از آن پیشنهاد دهندگان بازخورد کاربران انجمن را دریافت کرده و چهار روز فرصت دارند تا ایده‌های خود را ویرایش کنند. پس از آن، دیگر امکان ایجاد تغییرات وجود نخواهد بود.

 ۲. ارزیابی ایده

ارزیابی ایده در سه سطح انجام می‌شود:

LV0 – بازبینان جدید انجمن: از بازبینان LV0 دعوت می‌شود که حداکثر تا ۳۰ پیشنهاد را بررسی و یک مجموعه اولیه از پروپوزال‌ها را برای بررسی به کل صندوق اختصاص دهند.

LV1 – بازبینان با تجربه انجمن: اگر داور مرحله LV0 باشید به این معنی است که حداقل در یک دوره صندوق شرکت کرده‌اید. در مرحله بعد می‌توانید یک داور LV1 شوید. از داور LV1 دعوت می‌شود که ۸۰ پیشنهاد را بررسی کند. این موارد طبق اولویت‌بندی پروپوزال‌های پذیرفته شده. و براساس چالش‌های مورد نظر انتخاب می‌شود.

LV2 – مدیران انجمن: این سطح نهایی بازبینی انجمن است. پس از مدتی کار موفقیت‌آمیز به عنوان بازبین LV1، از شما برای نقش مدیریتی انجمن دعوت می‌شود. افرادی که در نقش مدیر انجمن هستند به پیشنهادات امتیاز نمی‌دهند. بلکه از آنها خواسته می‌شود تا تصمیم بگیرند که آیا نظراتی که توسط اسکریپت‌های کاتالیزور کاردانو علامت‌گذاری شده‌اند! باید منتشرشود! یا به طور کلی حذف شوند.

معیارهای امتیازدهی

بازبینان انجمن باید در تاریخ مشخص‌شده، ثبت نام کنند. آنها باید براساس معیارهای از پیش مشخص به تمام پیشنهادات امتیاز بدهند. معیارهای امتیازدهی به ایده‌ها عبارتند از:

 • میزان تأثیرگذاری
 • امکان پذیری
 • ارزش پولی و میزان درآمدزایی

امتیاز از ۱ تا ۵ ستاره برای هر یک از سه دسته است و امتیاز کلی میانگین هر سه خواهد بود. هر دو سطح بازبینی  LV0 و LV1 در این مرحله فعال هستند. و برای دریافت پاداش باید حجم کاری تعیین شده خود را تکمیل کنند. این بدین معناست که بازبینان LV0 باید به ۳۰ پروپوزال اختصاص داده‌شده امتیاز دهند و بازبینان LV1 باید ۸۰ پیشنهاد را اولویت‌بندی کنند.

برای اینکه یک داور موفق باشید، هیچ یک از بررسی‌های شما نباید در فرآیند کاتالیزور پروژه کاردانو علامت‌گذاری شود. اگر یک بررسی توسط یک ارزیاب پرچم‌گذاری شده باشد. و بعداً مدیران انجمن آن را لغو کنند! پاداشی به ارزیاب نمی دهند. و حتی در شرایطی جرایم احتمالی نیز در نظر گرفته خواهد شد. 

۳. رای گیری

شرکت در رای‌گیری برای افرادی امکان‌پذیر است که در برنامه Project Catalyst ثبت نام کرده باشند. اگر در دوره‌های قبلی ثبت نام کرده باشید، پروفایل شما به صندوق فعلی منتقل می‌شود، اما نمی‌توانید پاداش رای‌گیری را دریافت کنید. بنابراین بهتر است مجددا ثبت نام کنید تا واجد شرایط دریافت پاداش باشید. برای رای دادن! حداقل ۵۰۰ ادا نیاز دارید. وهمچنین نصب اپلیکیشن رای‌گیری کاتالیزور کاردانو  (Catalyst Voting) نیاز دارید.

۴. اجرای پروژه

نتایج حاصل از آرا جمع‌آوری می شود! و در سایت Project Catalyst منتشر می‌شود. با تیم‌های موفق تماس گرفته می شود. و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه گزارش‌دهی پیشرفت کاری به آنها داده می‌شود.

چگونه می‌توانیم در پروژه کاتالیزور کاردانو شرکت کنیم؟

کاربران می‌توانند در پورتال کاتالیزور کمپین‌های فعال را مشاهده، در بحث‌ها مشارکت و ایده‌های خود را برای جامعه مطرح و بازخورد آنها را دریافت کنند. در هر کمپین فعال چندین دسته‌بندی برای ایده‌های کاتالیزور کاردانو وجود دارد که کاربران می‌توانند ایده‌هایشان در این دسته بندی‌ها ارائه کنند. (البته هزینه هر کدام متفاوت خواهد بود). این دسته‌بندی‌ها شامل برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps and Integrations)، انجمن‌های محلی (Local Community Centers)، اکوسیستم توسعه‌دهنده (Developer Ecosystem) و… می‌شود. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ پیشنهاد فعال در هر دسته وجود دارد.

در هر کمپین فعال، می‌توانید دستورالعمل کمپین را پیدا کنید. دستورالعمل شامل راهنمایی مختصری در مورد اینکه چه پیشنهادهایی باید ارائه شود، نحوه برآورده کردن الزامات کمپین چگونه است، به همراه جدول زمان‌بندی هر کمپین را در اختیار شما می‌گذارد.

بنابراین چه قصد داشته باشید ایده‌ای برای کاتالیزور کاردانو ارائه کنید و چه بخواهید با جامعه کاربران تعامل کنید، برای شروع لازم است پیشنهادات و ایده‌های قبلی را بررسی کنید. با مراجعه به صفحه مرورگر ایده‌ها می‌توانید فهرستی از پیشنهادات ارائه‌شده توسط جامعه را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید پیشنهادهای موجود را بررسی کنید تا بفهمید پروپوزال‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند و چه پیشنهادی حداکثر تاثیر را خواهد داشت.

شرایط شرکت در دور دهم صندوق کاتالیزور کاردانو:

 • شروع ثبت نام برای رای گیری: ۲۹ ژوئن ۲۰۲۳، ساعت ۱۱:۰۰ UTC
 • پایان ثبت نام در رای گیری: ۱۸ اوت ۲۰۲۳، ساعت ۰۹:۰۰ UTC
 • موارد ارسالی: از ۲۲ ژوئن ۲۰۲۳
 • مهلت ارسال: ۱۳ جولای ۲۰۲۳، ساعت ۱۱:۰۰ UTC

از آنجایی که این زمان‌‌بندی‌ها ممکن است تغییر کنند، بهتر است در سایت کاتالیزور کاردانو آن را بررسی کنید. در زمان احراز هویت باید حداقل ۵۰۰ ADA در کیف پول Yoroi خود داشته باشید تا واجد شرایط رای‌دهی به پیشنهادات کاتالیزور شوید.

دستاورد پروژه کاتالیزور کاردانو

کاتالیزور پروژه کاردانو، مجموعه‌ای از تجربیات تازه با هدف گسترش نوآوری در جامعه کاربران کاردانو است. کاتالیزور چارچوبی را برای تبدیل ایده‌ها به پروژه‌های تاثیرگذار در دنیای واقعی بوجود می‌آورد. کاردانو علاوه بر تلاش در جهت اصلاح محدودیت‌های بلاکچین، مانند مقیاس پذیری، به کمک کاتالیزور خود این امکان را برای جامعه کاربرانش فراهم می‌کند تا اولویت‌های توسعه را خودشان تعیین کنید. بدین ترتیب حاکمیت زنجیره‌ای را به بلاکچین کاردانو آورده. و جامعه کاربرانش را در مرکزیت توسعه خود قرار می‌دهد.

پیشنهادات:

در صورتی که در کاتالیست شرکت می کنید لطفا موارد زیر را بررسی نمایید. سپاس.

1) Genius Yield

Atlas 2.0 – PAB https://cardano.ideascale.com/c/idea/106412

2) Genius Yield

1st Options trading https://cardano.ideascale.com/c/idea/106503

3) Genius Yield

Cross-DEX https://cardano.ideascale.com/c/idea/107116

Taptools

https://cardano.ideascale.com/c/idea/106208

Fluid Tokens

https://cardano.ideascale.com/c/profile/190989/activity

منبع:

https://cardanofoundation.org/en/news/project-catalyst%E2%80%99s-fund-10-challenge-setting-the-cardano-foundation-endorses-core-adoption-and-real-world-utility/

سلب مسئولیت: محتوای کاردانو برای همه دارای ماهیت اطلاعاتی است و نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری تفسیر شود. تجارت، خرید یا فروش ارزهای رمزنگاری شده باید یک سرمایه گذاری با ریسک بالا در نظر گرفته شود و به هر خواننده توصیه می شود قبل از هر تصمیمی تحقیق کند

#کاردانو # چگونه می‌توانیم در پروژه کاتالیزور کاردانو شرکت کنیم؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *