کاردانو در مقابل بیت کوین! کدام یک شبکه رمزنگاری غیرمتمرکزتر است؟

در فوریه 2020، چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو و مدیر عامل IOHK ادعایی جسورانه کرد. او اظهار داشت که کاردانو (ADA) روزی تبدیل به غیرمتمرکزترین ارز دیجیتال در جهان خواهد شد. هاسکینسون معتقد بود که ارتقاء شبکه کاردانو می تواند آن را بین 50 تا 100 برابر غیرمتمرکزتر از بیت کوین (BTC) کند. اظهارات هاسکینسون تعجب آور نیست. کاردانو مدتی است که موضوع داغی بوده است. تحلیلگران آن را یکی از معدود دارایی‌های دیجیتالی می‌دانند که می‌تواند تسلط بیت‌کوین بر فضای کریپتو را به چالش بکشد. آیا تمرکززدایی بیشتر کاردانو را برای کاربران کریپتو جذاب‌تر می‌کند؟ و آیا ارزش و نفوذ ادا را در حوزه رمزنگاری افزایش می‌دهد؟ کاردانو یا بیتکوین کدام غیر متمرکزتر خواهد بود؟

تمرکززدایی چیست؟

به عبارت ساده تر، تمرکززدایی به معنای انتقال کنترل و تصمیم گیری از یک نهاد مرکزی به یک شبکه توزیع شده است. تمرکززدایی باعث فراگیری، شفافیت، امنیت و کنترل بیشتر اطلاعات یا دارایی ها می شود. همچنین یک محیط غیر قابل اعتماد فراهم می کند، تطبیق داده ها را بهبود می بخشد، نقاط ضعف سیستم را کاهش می دهد و توزیع منابع را بهینه می کند. به طور خلاصه، هر چه یک شبکه کریپتو غیرمتمرکزتر باشد، بهتر است.

آیا کاردانو غیرمتمرکزتر از بیت کوین است؟

بسیاری از ناظران صنعت ادعای چارلز هاسکینسون را تکرار کرده اند که کاردانو غیرمتمرکزتر از بیت کوین خواهد بود. در زیر، نگاهی به کاردانو در مقابل بیت کوین خواهیم انداخت تا بفهمیم چرا آنها اینطور معتقدند:

تولید بلوک کاملا غیر متمرکز

تا آنجا که به تولید بلوک مربوط می شود، کاردانو و بیت کوین بسیار متفاوت هستند. بلاک چین بیت کوین در درجه اول توسط ده استخر بزرگ استخراج بیت کوین کنترل می شود. این استخرهای استخراج تقریباً 85 درصد از کل تولید بلوک در شبکه را تشکیل می دهند. برخلاف بیت کوین، کاردانو توسط گروه های انگشت شماری کنترل نمی شود. در عوض، کل جامعه شبکه، متشکل از 2200 اپراتور سهام، به طور انحصاری مسئول 100 درصد کل تولید بلوک است. گسترش تولید بلوک در تعداد زیادی از افراد یا استخرها، امنیت یک بلاک چین یا رمزارز را افزایش می دهد زیرا احتمال حمله 51 درصدی به شبکه را کاهش می دهد.

نقطه اشباع سهام

تمرکززدایی در کاردانو با مکانیزمی که به عنوان نقطه اشباع مخزن سهام شناخته می شود، بیشتر تقویت می شود. در شبکه کاردانو، هر مخزن سهام فقط مجاز است اندازه خاصی داشته باشد. پس از رسیدن به این محدودیت اندازه، پاداش های شرط بندی ثابت می شود و استخرها را کم درآمد می کند. این نقطه اشباع استخر سهام است. برای اینکه تمرکززدایی واقعاً مؤثر باشد، تعداد سهام یا استخرهای استخراج باید تا حد امکان زیاد باشد. نقطه اشباع برای استخرهای سهام به این معنی است که اطمینان حاصل شود که تراکنش های شبکه کاردانو توسط تعداد کمی از استخرهای سهام بزرگ کنترل نمی شود، بلکه توسط تعداد زیادی از سهام کوچکتر کنترل می شود.

حکومت

در حالی که برخی از سیستم‌های بلاک چین فرآیندهای حکومتداری رسمی، از جمله رای دادن به پیشنهادات یا انتخاب رهبران را یکپارچه کرده‌اند، بیت‌کوین هیچ چیز مشابهی ندارد. بیت کوین برای رسیدگی به مسائل حاکمیتی به مکانیسم های زنجیره ای متکی نیست. در عوض، از دینامیک خارج از زنجیره و تعاملات کاربران خود، به ویژه گروه کوچکی از توسعه دهندگان و ماینرها استفاده می کند. از سوی دیگر، کاردانو در حال کار بر روی یک صندوق 80 میلیون دلاری با نام Project Catalyst است که تلاشی برای مشارکت بیشتر جامعه خود در اداره شبکه است. کاتالیست پروژه به طور کامل توسط جامعه کاردانو تامین می شود و هدف آن تبدیل ایده ها و پیشنهادات آنها به پروژه های خلاقانه و تاثیرگذار در دنیای واقعی است.

بازه های زمانی تمرکززدایی

یکی دیگر از نشانه‌های غیرمتمرکز بودن کاردانو از بیت‌کوین، نقشه‌های راه یا فقدان آن است که برنامه‌های شبکه‌ها را برجسته می‌کند. نقشه راه کاردانو آینده شبکه را به چندین مرحله یا دوره مهم تقسیم می کند که تمرکززدایی و دسترسی در قلب هر یک است. به عنوان مثال، کاربران کاردانو در دوره Goguen باید بتوانند برنامه های غیرمتمرکز (DApps) بسازند و قراردادهای هوشمند کاملاً کاربردی ایجاد کنند، حتی اگر پیشینه فنی نداشته باشند. انتظار می رود که دوره باشو مقیاس پذیری و قابلیت همکاری شبکه کاردانو را بهبود بخشد. در نهایت، دوران ولتر یک سیستم رای گیری را معرفی می کند که در آن کاربران کاردانو می توانند از سهام خود استفاده کرده و برای شکل دادن به آینده شبکه رای دهند.

همچنین، یک سیستم خزانه داری راه اندازی خواهد شد که در آن بخش کوچکی از تمام کارمزد تراکنش ها برای پرداخت تغییراتی که جامعه به آن رأی می دهد، جمع می شود. از سوی دیگر، بیت کوین هنوز چنین برنامه های دقیقی را برای آینده خود به اشتراک نگذاشته است. ارتقاء در شبکه بر اساس نیاز انجام می شود. این به این معنی است که، مگر اینکه در طول مسیر احساس شود که شبکه ممکن است کمی به تمرکززدایی بیشتری نیاز داشته باشد، به احتمال زیاد ثابت خواهد ماند.

نتیجه

مقایسه کاردانو و بیت کوین نشان می دهد که هر دو شبکه رمزنگاری دارای نقاط تمرکززدایی قوی هستند. اما کاردانو از قبل نسبت به بیت کوین مزیت دارد زیرا در برخی اقدامات تمرکززدایی بهتر عمل می کند. و با نگاهی به برنامه های آنها، کاردانو نقشه راه بسیار واضح تری برای تمرکززدایی دارد. به همین دلیل، ممکن است در آینده از بین دو بلاک چین غیرمتمرکزتر شود.

منبع:

https://cryptoknowmics.com/news

سلب مسئولیت: محتوای کاردانو برای همه دارای ماهیت اطلاعاتی است و نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری تفسیر شود. خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید یک سرمایه گذاری با ریسک بالا در نظر گرفته شود. و به هر خواننده توصیه می شود! قبل از هر تصمیمی تحقیق کند.

#کاردانو # کاردانو یا بیتکوین کدام غیر متمرکزتر خواهد بود؟

Farhan Farahani

Computer engineer(Dev،Phyton,java,Haskell,ect),(Web design,CAD.PS,ect)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.