چگونه کاردانو را در سال 2022 مقیاس بندی می کنیم

کاردانو و مقیاس بندی

کاردانو و مقیاس بندی

اگر چه این مطلب تکراری است.اما برای یاداوری و یادگیری خالی از لطف نیست. تیم هریسون (معاون اکوسیستم و ارتباطات) توضیح می دهد که چگونه کاردانو را در سال 2022 مقیاس بندی می کنیم؟ (کاردانو و مقیاس بندی)!


پروژه کاردانو همیشه متعهد به پرداختن به سه‌گانه کلاسیک بلاک چین بوده است. مقیاس پذیری، امنیت، و (مهمتر) عدم تمرکز. به‌عنوان سازمانی که وظیفه ایجاد پلتفرم اصلی را بر عهده دارد، ما همیشه یک نقشه راه تعریف‌شده و مشخص برای ارائه توانایی کاردانو و تحقق پتانسیل بلندمدت آن را دنبال کرده‌ایم.


با استفاده از روش‌های توسعه رسمی و کد هسکل – با ریشه‌های عمیق در رویکرد دانشگاهی مورد بازبینی همتایان – ما یک پلتفرم قوی و ایمن مناسب برای آینده ارائه کرده‌ایم. برای تاییدیه است. نام این فاز را بایرون گذاشتیم.


یک جامعه باورنکردنی حول تلاش‌های ما رشد کرده است و از طریق شبکه‌ای متشکل از سه هزار اپراتور سهام، اکنون یکی از غیرمتمرکزترین شبکه‌های اثبات سهام در جهان را داریم.

این دوره از تمرکززدایی و استخرهای سهام، شلی را به نام شاعر و رادیکال سیاسی، پرسی بیش شلی، نامگذاری کردیم. Goguen (که شامل رویداد Alonzo HFC بود.) قابلیت قرارداد هوشمند اصلی را به همراه داشت و راه را برای DeFi و DApps هموار کرد. ما با همکاری جامعه رو به رشدی از توسعه دهندگان، به تکامل بیان زبان Plutus و گزاره کلی ادامه می دهیم.


در طول سال جاری، از همین الان، ما این مرحله بعدی از ماموریت خود را دنبال خواهیم کرد. تنظیمات پارامترها، بهبودها، پیشرفت‌ها و سایر نوآوری‌ها همگی نقش خود را در افزایش مداوم ظرفیت و توان کاردانو در طول سال 2022 ایفا خواهند کرد. بله، ما دوره‌هایی با تقاضای بالا و گاه ازدحام شبکه را پیش‌بینی می‌کنیم.

ما در یک سفر هیجان انگیز هستیم و میزان استفاده زیاد خواهد بود. در حالی که ممکن است گاهی اوقات احساس بی حوصلگی کنیم، این راه است. که در ادامه نحوه بهینه سازی و مقیاس بندی در حین رشد را توضیح می دهیم.

کاردانو و مقیاس بندی

راه حل های روی زنجیره

افزایش اندازه بلوک


هر چه بلوک بزرگتر باشد، تراکنش های بیشتری می تواند انجام دهد.که ان اخیرا زیادتر شده است. افزایش بیشتر در طول زمان بر اساس نظارت مداوم سیستم و سلامت کلی شبکه اعمال خواهد شد.

لوله کشی

زمان انتشار بلوک را با ادغام اعتبارسنجی و انتشار بهبود می بخشد. هدف این است که بلوک‌ها با کاهش «زمان مرده» بین بلوک‌ها (سربار انتشار بلوک) در عرض پنج ثانیه به حداقل 95 درصد همتایان منتشر شوند. این فضای سر را برای ایجاد تغییرات تهاجمی تر در مقیاس، مانند افزایش اندازه بلوک/افزایش محدودیت های پارامتر Plutus فراهم می کند.تایید کننده های ورودی

تایید کننده های ورودی با اجازه دادن به تراکنش ها به بلوک های از پیش ساخته شده. زمان انتشار بلوک و توان عملیاتی را بهبود می بخشند. این امر ثبات زمان انتشار بلوک را بهبود می بخشد و امکان نرخ تراکنش بالاتر را فراهم می کند.

پارامترهای حافظه / CPU برای Plutus

استفاده از حافظه در سراسر زنجیره کارآمدتر است. به طور خاص، بهبودهایی در حافظه در مدیریت خروجی تراکنش های مصرف نشده (UTXO)، توزیع سهام، توزیع سهام زنده و استخرها، و نمایش هش وجود دارد.

پیشرفت های اسکریپت Plutus

استفاده موثرتر از مدل قدرتمند EUTXO از طریق بهینه سازی قرارداد هوشمند، از جمله:
 • ورودی‌های مرجع (CIP-0031) – اسکریپت‌های Plutus می‌توانند ورودی‌های تراکنش را بدون نیاز به صرف آن‌ها بررسی کنند.معنی آن این است ایجاد UTXOها صرفاً برای بازرسی اطلاعات نگهداری شده توسط یک ورودی ضروری نیست.
 • Plutus Datums (CIP-0032) – داده ها را می توان به جای هش های مبنا، مستقیماً به خروجی ها متصل کرد. این کار نحوه استفاده از داده‌ها را ساده می‌کند. زیرا کاربر می‌تواند داده واقعی را ببیند نه اینکه داده‌ای را ارائه کند که با هش داده شده مطابقت دارد.
 • اشتراک‌گذاری اسکریپت (CIP-0033) – مراجع اسکریپت Plutus را می‌توان با خروجی‌های تراکنش مرتبط کرد، به این معنی که می‌توان آن‌ها را در زنجیره برای استفاده مجدد بعدی ثبت کرد. نیازی به ارائه یک کپی از اسکریپت با هر تراکنش نخواهد بود، که به شدت اصطکاک را برای توسعه دهندگان کاهش می دهد. استفاده مجدد از اسکریپت ها در چندین تراکنش به طور قابل توجهی اندازه تراکنش ها را کاهش می دهد، توان عملیاتی را بهبود می بخشد و هزینه های اجرای اسکریپت را کاهش می دهد.

بهبود گره ها

بهبودها به توزیع یکنواخت محاسبات سهام و پاداش در سراسر دوره ها کمک می کند، بنابراین فضای بیشتری برای افزایش اندازه بلوک فراهم می کند. همچنین، استفاده از حافظه در حال حاضر کارآمدتر است. کم حجم کردن حافظه ردپای RSS را کاهش می دهد. نود نسخه جدید،اوج بار را در نقاط بحرانی، از جمله مرز دوره، کاهش می دهد.

ذخیره سازی روی دیسک

با ذخیره بخش‌هایی از وضعیت پروتکل روی دیسک، گره‌ها نیاز به نگهداری کمتری در حافظه خواهند داشت، به این معنی که سیستم‌های دارای محدودیت رام می‌توانند گره‌ها را به شرط داشتن فضای ذخیره کافی اجرا کنند و حافظه دیگر گلوگاهی برای مقیاس‌پذیری نخواهد بود. این امر باعث رشد قابل توجهی در حالت بلاک چین می شود.

کاردانو و مقیاس بندی

راه حل های خارج از زنجیره

زنجیره های جانبی

یک زنجیره جانبی یک بلاک چین مجزا است که از طریق یک مکانیسم دو طرفه (پل) به یک بلاک چین اصلی (زنجیره اصلی که به عنوان زنجیره مادر نیز شناخته می شود.) متصل می شود که امکان استفاده از توکن ها و سایر دارایی های دیجیتال از یک زنجیره را فراهم می کند. در دیگری و نتایج به زنجیره اصلی بازگشت. در صورت نیاز می توان دارایی ها را بین زنجیره ها جابه جا کرد.

یک زنجیره تک والد می تواند چندین زنجیره جانبی قابل کارکرد متصل به آن داشته باشد که ممکن است به روش های کاملاً متفاوتی عمل کنند. زنجیره‌های جانبی EVM که به کاردانو می‌آیند شامل Milkomeda از dcSpark و پروژه زنجیره جانبی EVM IOG با نام رمز Mamba هستند.


هیدرا

خانواده‌ای از پروتکل‌های لایه 2 شامل کانال‌های حالت هم‌شکل.که برای به حداکثر رساندن توان، به حداقل رساندن تأخیر، متحمل شدن هزینه‌های کم یا بدون هزینه و کاهش شدید نیازهای ذخیره‌سازی معرفی می‌کند. Hydra در حالی که از دفتر کل زنجیره اصلی به عنوان لایه تسویه امن استفاده می کند، ابزار کارآمدتری برای پردازش تراکنش های خارج از زنجیره فراهم می کند.


محاسبات خارج از زنجیره

بارگذاری برخی از محاسبات، به عنوان مثال با اجرای قرارداد ناهمزمان (ACE) می‌تواند کارایی شبکه اصلی را افزایش دهد. تراکنش‌ها خارج از خود بلاک چین انجام می‌شوند، اما می‌توانند تراکنش‌های سریع و ارزان را از طریق یک مدل اعتماد ارائه دهند.


میتریل

برای دستیابی به مقیاس پذیری بیشتر، باید به پیچیدگی عملیات حیاتی که از نظر لگاریتمی به تعداد شرکت کنندگان بستگی دارد، توجه کنید. Mithril همزمان سازی زنجیره را بهبود می بخشد و در عین حال اعتماد را حفظ می کند. نتیجه؟ تجمع چند امضایی که سریع و کارآمد بدون به خطر انداختن ویژگی‌های امنیتی است.

شما می توانید اطلاعات کامل تر را درباره این مقاله( کاردانو و مقیاس بندی ) در بخش های دیگر سایت مطالعه بفرمایید.

سلب مسئولیت: محتوای کاردانو برای همه دارای ماهیت اطلاعاتی است و نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری تفسیر شود. خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید یک سرمایه گذاری با ریسک بالا در نظر گرفته شود. و به هر خواننده توصیه می شود! قبل از هر تصمیمی تحقیق کند.

Be the most up-to-date in the shortest time. The latest Cardano Club news for everyone. On our news channel on Telegram

#کاردانو نیوز # کاردانو و مقیاس بندی

عرفان مردانی

استاد دانشگاه.نویسنده.برنامه نویس.

مطالب مرتبط

5 دیدگاه‌

 1. 16/05/2022

  […] نانواس در ویندوز را برطرف می کند. در همان هفته، تیم Hydra نسخه 0.5.0 را به کار گرفت.IOHK همچنین پیش رفت. و آمارهای […]

 2. 21/05/2022

  […] چین می شوند. بزرگترین بلاک چین Proof-of-Stake (PoS) 283 اسکریپت Plutus (یک پلت فرم قراردادهای هوشمند مبتنی بر کاردانو) را […]

 3. 23/06/2022

  […] خواهد داد و کارمزد تراکنش ها در شبکه را کاهش می دهد.کاردانو یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است که هدف آن ارائه رقابت […]

 4. 23/06/2022

  […] قادر به جایگزینی تمام راه حل های دیگر و متحد کردن تمام web3 در یک مکان، ایجاد […]

 5. 03/09/2022

  […] دهندگان وعده مقیاس پذیری بیشتر و هزینه های کمتر را برای بعد اجرای این هارد فورک […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.